0 ks
0 Kč
Bezplatná linka 800 140 144 info@fotopasti-fotopast.cz
Přihlásit Registrace

OXE Gepard - model 2020, podrobná recenze!

2020 ve stylu OXE – návrat legendy

 

Ahoj přátelé, kamarádi, uživatelé a příznivci fotopastí. je to téměř neuvěřitelné, ale stalo se něco nečekaného a velmi potěšujícího. S přicházejícím koncem roku 2019 se nám na náš testovací stůl dostala fantastická novinka již pro rok 2020, a to fotopast OXE Gepard.

Že značka OXE některým z Vás něco připomíná? Není divu, je tomu již cca 10 let zpět, kdy na trhu vládly modely této značky. OXE bylo zároveň i průkopníkem fotopastí ve verzích, které odesílaly obrázky na mobil. Po dlouhých letech, co se firma stáhla z výroby a distribuce fotopastí a plně se věnovala sofistikovaným kamerovým systémům, je zpět s novinkou, kterou jsme jako jediní měli tu čest otestovat a prověřit po všech stránkách od A do Z tak, jak jste u nás zvyklý.

Nutno podotknout, že zkušenosti a technologie získané při výrobě kamerových systémů jsou na tomto ultra výkonném a malém modelu znát. O kvalitě zpracování nemluvě. Ale to je jen první dojem na začátek. Tak pojďme si nyní tento bonbónek rozbalit a trochu si s ním pohrát.


Design

Jak můžete vidět na obrázcích níže, jedná se o velmi malou kompaktní fotopast. Moderní přirozená kamufláž plně pasuje do našich podmínek a je skutečně skvěle zvolená. Tvar fotopasti podtrhuje nejmodernější trendy udávané výrobci v tomto odvětví. Působí velmi kompaktně a opravdu pevně a je nenáchylná k mechanickému poškození.

Co bych zde určitě vyzdvihl, přezka na uzavření fotopasti je jednolitá po celé délce fotopasti. To je prvek, který jsme v této cenové hladině u jiných výrobců zatím neměli možnost vidět. Toto se vyskytuje až u prémiových modelů fotopastí nad 7 500,- Kč. Výhoda je nesporná v krásném uzavření a utěsnění prostoru uvnitř zařízení jedním upínacím mechanizmem. To nás opravdu překvapilo a dáváme první palec nahoru.


LED přísvit

Pole LED diod je rozvrženo do několika segmentů. Jsou od sebe odděleny přepážkami, které brání odlesku od slunce, které by mohlo osvítit tmavé krytky LED panelu a způsobit lehký odlesk, kterého by si mohl všimnout kdejaký nenechavec. Toto je opět další z prvků, které známe pouze z prémiových verzí fotopastí s odesíláním pořízených snímků. Ještě nikdy žádný výrobce tohoto prvku nevyužil u takto malé fotopasti bez odesílání MMS. Tento krok opět hodnotíme velice kladně.

LED přísvit je samozřejmě lidskému oku neviditelný (940nm). Fotopast je tedy vhodná pro použití na zloděje i zvěř.


Čočka a PIR senzor

Zde můžeme vidět další technický pokrok, který se opět projevuje na zavedení prvků a komponentů z vyspělých sportovních kamer jako součást současných moderních fotopastí. Čočku a optiku znáte již z populárních sportovních kamer OXE ExtremeCam. Jedná se tedy o sázku na jistotu a velkou kvalitu.

PIR senzor je velmi citlivý a je používaný i u řady průmyslových kamer OXE. Má celkem tři polohy citlivosti, které si můžete navolit v MENU fotopasti. A to citlivost nízkou, střední a vysokou.

   


Baterie a napájení

Po uvolnění hlavní přezky vidíme v horní části nad displejem prostor pro vložení baterií 4 ks AA baterií. V letním období stačí použít baterie alkalické, do mínusových teplot doporučujeme baterie lithiové. 

Fotopast OXE Gepard je také možno napájet externí NiMh baterií 6V/7Ah, která se s fotopastí propojí pomocí napájecího kabelu. Konektor pro připojení kabelu je ve spodní části fotopasti. POZOR - během našeho testu byla výdrž obyčejných AA alkalických baterií tak uspokojivá, že jsme vůbec nemuseli použít externí baterii, a to ani Lithiové baterie i když byla venkovní teplota kolem 0 °C a nižší.


Ovládání

Po uvolnění upínací přezky se fotopast klasicky nechá otevřít. Pod prostorem na baterie v dolní polovině fotopasti OXE Gepard vidíme krásný a velký 2palcový displej. Vzhledem k velikosti této fotopasti nás velikost displeje mile překvapila. Na každé straně displeje jsou ergonomicky umístěné vždy tři tlačítka ovládání.


Na levé straně od displeje jsou umístěna 3 tlačítka pod sebou:

 • MENU
 • Pohyb zpět
 • Přehrávání (foto a video záznamů)

Na pravé straně od displeje jsou opět tři tlačítka řazena pod sebou:

 • Tlačítko potvrzení OK
 • Pohyb vpřed, vpravo
 • Tlačítko shot pro pořízení snímku

Jak je vidno i z obrázku, rozmístění tlačítek je velmi logicky řešeno a jak se říká, sedne hned na poprvé do ruky. Toto můžeme jednoznačně potvrdit.


Tak a nyní pojďme proběhnout samotné nastavení, tak jak nám ho tento krásný model fotopasti OXE Gepard nabízí.

 

MENU

Režim

Fotopast OXE Gepard má možnost pracovat ve třech režimech pořizování záznamu:

 1. Foto – zde pořizuje klasické fotografie
 2. Video – zde pořizuje videosekvenci
 3. Foto a video – zde fotopast nejprve pořídí fotografii a poté ihned videozáznam

Za nás naprosto vyčerpávající nabídka a pokaždé v jakémkoliv z těchto režimů pracovala fotopast velmi přesně a spolehlivě.


Foto rozlišení

Tak a tady jsme velmi mile překvapeni, v jakém rozsahu foto rozlišení umí tato malá fotopast OXE Gepard pracovat. Základní minimální rozlišení je 1 MP a největší možné rozlišení je 16 MP.

Zde uvádíme, kolik stupňů rozlišení lze navolit:

 • 1MP (1280 x720P)
 • 3MP (2304 x 1296P)
 • 5MP (3072 x 1728P)
 • 8MP (3840 x 2160P)
 • 12MP (4608 x 2592P)
 • 16MP (5376 x 3024P)

Opět škála, kde si skutečně každý vybere. Tak opět musíme jedině kladně vyzdvihnout.


Sériové snímání

Nechcete, aby Vám utekl jakýkoliv detail? Pak zde výrobce připravil skvělou věc, a tou je sériové snímání. U některých modelů fotopastí docházelo k tomu, že jakmile PIR čidla zaznamenala pohyb a než fotopast pořídila fotografii, tak na obrázku nebylo nic zaznamenáno, protože jednoduše doba od sepnutí po pořízení snímku byla příliš dlouhá a daný objekt mezitím zmizel z dosahu fotopasti. Proto výrobci přišli s tzv. sériovým snímáním, kdy kamera na jeden pokyn PIR čidel pořídí v sekvenci několik fotek za sebou:

Zde máme tři možnosti:

 1. 1 fotka
 2. Série 2 fotografií za sebou
 3. Série 3 fotografií za sebou

A chcete vědět, jak toto dopadlo v našem testu a co doporučujme? Tak tady máte odpověď. Rozhodně doporučujeme nastavit na 1 fotku, protože díky vyspělé technologii ze sportovních kamer OXE je zde rychlost spouště 0,4 sec. Úhel záběru objektivu 90° a pozor, úhel PIR čidel taktéž 90°. Tudíž se Vám skutečně nestane, že fotopast obrázek nezachytí. Opravdu funguje skvěle a tato geniální volba úhlu záběru, úhlu snímání PIR čidel a rychlost odezvy 0,4 sec Vám zajistí 100% zachycení snímku. Doporučujeme tedy šetřit baterie a nastavit tento mód fotopasti OXE Gepard na 1 foto.


Rozlišení videa

Fotopast lze nastavit na několik stupňů rozlišení. Je čistě na Vás, jaké zvolíte. Možnosti jsou:

 • 640 x 480P
 • 720 x 480P
 • 1280 x 720P
 • 1920 x 1080P

Délka videa

Délku videa lze nastavit od jedné vteřiny do 10 minut. Doporučujeme vždy rozmezí mezi 5–10 sec. Pro záznam je to dostačující a opět neplýtváte zbytečně bateriemi. Ale jak jistě samy víte z našich dlouhodobých testů fotopastí, nejsme příznivci videa, ale fotografie jsou nám bližší, praktičtější a šetrnější směrem k životnosti provozu baterií. Navíc, než něco najdete na videu, víte, jak to je… Prostě foto je foto!


Zvukový záznam

Zvukový záznam můžete buď zapnout nebo vypnout. Při zapnutém záznamu je video nahráno včetně zvukové stopy.


Interval záznamu

Interval záznamu doporučujeme nastavit na 30 sec.


Citlivost senzoru

Citlivost senzoru je standardně řešena třemi úrovněmi:

 • Nízká
 • Střední
 • Vysoká

Jakou zvolíte citlivost senzoru, je čistě na Vás podle toho, co chcete snímat. Osobně vždy nastavujeme fotopast nejprve na střední citlivost a další den na vysokou citlivost. Pořízené počty snímků si potom vyhodnotíme a následně zvolíme pro nás výhodnější citlivost. Ve finále pokaždé stejně používáme vysokou citlivost.


Doba záznamu cílů

Doba záznamu cílů je opravdu vychytaná služba. O co se u této služby jedná? No, představte si, že máte fotopast doma nebo ve firmě, kde se přes den pohybují lidé a je běžný provoz. Tudíž by bylo zbytečné, aby fotopast pořizovala tisíce snímků. Ale v noci, kdy potřebujete danou oblast zabezpečit, je potřeba aby kamera pracovala. Tak přesně k tomuto účelu je tato služba určena. Vy si můžete v menu nastavit, od kolika do kolika hodin má fotopast pracovat. POZOR doba, ve které má fotopast pracovat a pořizovat fotografie se nastavuje s přesností na minutu. Mimo toto rozmezí je fotopast neaktivní.

Službu doba záznamu cílů jsme opravdu hodně využili a musíme tedy konstatovat, že je to skvělá vychytávka a pracuje naprosto přesně. Moc se nám to líbilo.


Časosběrný režim

Tak a tohle je teda velikánská pecka. Časosběrný záznam posílá fotopast OXE Gepard do úplně jiné dimense služeb a použití. Představte si, že rekonstruujete dům, provádíte stavbu nebo jen chcete v časovém úseku zaznamenávat, jak Vám rozkvétají květiny. Tak vše toto naše fotopast OXE Gepard nyní umí!

Stačí v menu nastavit, po jakém časovém úseku má být fotografie pořízena a fotopast dle tohoto časového rozmezí fotí. POZOR, v tomto režimu se vypínají pohybová čidla, proto jsou pořízeny pouze zaznamenány fotografií dle nastavených časových sekvencí.

Služba časosběrný režim nás velmi potěšila a věříme, že si najde plno příznivců.


Jazyk fotopasti

Fotopast OXE Gepard nabízí několik jazykových mutací. Náš test probíhal v českém jazyce.


Přepsat soubory

Zde si můžete zvolit ze dvou možnost, a to ano či ne. Jedná se o to, že když dojde k naplnění SD karty, tak se soubory buď přepíšou nebo ne.


Čas a datum

Lze nastavit tři režimy:

 • Nastavení času a data
 • Formát času
 • Formát data

Razítko fotky

I zde máme tři standardní možnosti a je jen na Vás, co požadujete, aby bylo za informaci na fotografii:

 • Čas a datum
 • Datum
 • Čas

Ochrana hesla

Fotopast OXE Gepard lze zabezpečit Vámi zvoleným heslem. Můžete si vybrat ze dvou možností. Ano vyberte pro ochranu fotopasti heslem, a ne zvolte v případě, že fotopast zabezpečit nechcete.


Akustický signál

Akustický signál můžete buď zapnout nebo vypnout. Jedná se pouze o různé zvukové signály při stisku tlačítka. Je to praktické a doporučujeme nechat zvuk zapnutý.


Formátování paměťové karty

Slouží ke zformátování SD karty přímo ve fotopasti. Praktická služba, netřeba formátovat v PC, ale rychle vše provedete v tomto zařízení.


Sériové číslo

Sériové číslo je praktické pro ty z Vás, kteří používají více kusů fotopastí OXE Gepard. Každou fotopast můžete označit svým unikátním sériovým číslem. Díky tomu tak získáte přehled o jednotlivých fotopastech.


Resetovat nastavení

Toto tlačítko slouží pro případ, že se rozhodnete nastavení fotopasti vrátit do továrního stavu.


Verze

Zde se Vám zobrazí aktuální verze systému.


 

SHRNUTÍ

     Milí kamarádi a příznivci fotopastí. Pokusili jsme se pro Vás shrnout naše dojmy z této malé a příjemné fotopasti OXE Gepard.

     Tak jako pokaždé jsme náš test zaměřili na celkový vzhled, dojem, ergonomii tlačítek ovládání, displej, možnosti použití a celkovou kvalitu fotek. Podstatná data jsme shrnuly v tomto testovacím článku, kde jsme Vám dopodrobna popsali i jednotlivé položky MENU. Shrnutí patří na závěr, ale přesto nám dovolte, abychom navázali na začátek tohoto testu.

     Jak jsme již zmínili, když jsme se dozvěděli, že značka OXE opět vstoupí do segmentu fotopastí, byli jsme velmi mile potěšení a šťastni. Víte, před 10–12 lety byla tato značka jednou z mála, která na trhu fotopastí působila. A nutno podotknout, že velmi úspěšně. Vždyť jejich model OXE MF-G130 byl de facto průkopníkem ve fotopastech, které posílaly foto na e-mail a telefon. Nebo model bez odesílání OXE MF-D120 – pamatujete? Nejprodávanější model tehdejší doby. Působil na trhu jako zjevení, kvalita, dostupnost, provedení – vše bylo precizní.

     Proto nás velmi zasáhlo, že se značka OXE stáhla a věnovala se spíše sportovním kamerám a kamerovým systémům, které přiznejme si, jsou daleko sofistikovanější než fotopasti samotné, ale zase jsou limitovány umístěním atd. Naše pocity byly tehdy smutné. Ještě aby ne, když se prodávalo něco, co funguje a slouží skvěle. Na druhou stranu tento krok asi přece jen k něčemu vedl. Zkušenosti a technologie z výroby kamerových systémů a sportovních kamer, které značka OXE nyní používá ve své nové řadě fotopastí, jsou cennou devizou do budoucna a troufneme si tvrdit, i velmi dobrou známkou kvality.

     Proto, když jsme v srpnu 2019 dostali možnost jako jediní dostat k dispozici na test první dva modely fotopastí značky OXE, tak jsme byli nesmírně šťastni a plni očekávání.  Uvádíme dva modely, ale recenze je na tento jeden model OXE Gepard, ale brzy se těšte - přibude i recenze na druhý model, který je technologickou špičkou a je nabitý funkcemi!

     Vraťme se zpět k testovanému modelu OXE Gepard. Od srpna jsme měli k dispozici 2 vzorky této fotopasti. No a jak je o nás známo, nic neponecháme náhodě a test pěkně rozjedeme. Lokality, kde jsme fotopasti OXE Gepard testovali, jsou klasicky v Lužických horách a podhůří. Dále jsme test prováděli i v lokalitách Skalice u České Lípy a okolí.  Zaměřili jsme se na test jednotlivých funkcí, všechny popisujeme výše. Současně jsme se soustředili i na širokou škálu umístění fotopastí. Umístili jsme je do blízkosti krmelců, bažantnice, do volného prostranství, do lesa, zahrad, ke krmítku, vnitřní prostory atd. Prakticky všude, kde si jen umíte představit. Navíc jsme pracovali v obrovském rozmezí teplot – od srpna, kdy teploty byly skutečně maximální, až do ledna, kdy klesaly k mínusovým hodnotám. Zde můžete samy uznat, že jsme nic neponechali náhodě.

 

A jak si fotopast OXE Gepard vedla?

Vzhled

Za nás naprosté zjevení, krásně vyvedené designově i maskováním. POZOR – zpracování 1a, velký displej schovaný uvnitř, což je skvělé (venkovní displeje odrážejí světlo a jsou snadno poté identifikovatelné, a to zde opravdu nehrozí). Pole nočního přísvitu je rozdělené mřížkou – opět brání jakémukoliv odlesku a odhalení. Opravdu moc pěkný model a myslíme, že v designu a kvalitě zpracování se jedná o TOP model z těch, co nám již prošly rukama. A že jich nebylo málo.


 

Velikost

Ultra malá fotopast, řadíme ji mezi nejmenší na trhu. Díky škále funkcí, které má, je to nejnabitější mini fotopast!

Rozměry: 108,5 x 75,5 x 46 mm


Funkce

Jak jsme již v textu zmínili, fotopast OXE Gepard je nabitá funkcemi, které Vám zajistí skutečný komfort při jejím použití. Za nás naprosto vyčerpávající nabídka. Navíc vše pracuje přesně.


Dosvit

Zde bychom zdůraznili jednu věc. Ve dne jsou fotografie skvěle zaznamenány na skutečně veliké vzdálenosti. V noci používá fotopast OXE Gepard neviditelnou škálu přísvitu, což je skvělé. Podařilo se nám uskutečnit foto i na 15–18 metrů v noci, ale pozor, všechny mini fotopasti na trhu doporučujeme používat na noční focení do 10 metrů. Nejkvalitnější fotografie jsou potom pořízeny vždy do 6 metrů. Na vzdálenosti kolem 18 metrů potřebujete fotopast s daleko větším polem přísvitu.

Za nás ale skvělé, v dané cenové relaci a z mini fotopastí 100% TOP fotopast na trhu!

Jinak mrkněte na fotky tady v galerii pod článkem – POZOR, fotografie neupravujeme, jsou naprosto reálné!


Celkový dojem

Fotopast OXE Gepard od nás získává 5 hvězdiček. Na to, do jakého segmentu a cenové relace je určena, se jedná o nádhernou kompaktní fotopast, plnou pokročilých funkcí. Velmi přátelské a jednoduché ovládání, kvalitní zpracování produktu a české menu, kterému rozumí každý, z ní jistě brzy udělá bestseller na trhu.

POZOR – v balení je navíc i polohovací zařízení, které poslouží k montáži fotopasti na pevný povrch (stěnu). Pokud váháte s nákupem fotopasti v této cenové relaci, tak zde se jistě nespletete.

 

POZOR!! POZOR!!

Jen u nás: Fotopast OXE GEPARD + značková 32 GB SD karta, stativ a doprava zdarma po celé ČR a SLOVENSKU – nakup zde!

 

Fotogalerie

Denní snímky

      

    

    

 

Noční snímky

    

  

 

9 let na trhu
Ověřeno zákazníky
Garance kvality
Doprava zdarma
Dárky zdarma
Garance vrácení peněz
Bezplatná infolinka
Odborné poradenství
Množstevní slevy
Servis fotopastí
Rychlé doručení
NAstavení fotopasti zdarma
Novinky

Novinky

OXE VIPER = síla v kompaktnosti – Novinka 2022

12.10.2021 - Jak jsme již avizovali minulý týden, (článek na geparda nastavím na datum minulého týdne) připravili jsme pro vás několik nových modelů fotopastí a loveckých detektorů od značky OXE.... Více...


OXE novinky 2022 zde!

01.10.2021 -      Značka populárních fotopastí OXE si připravila několik TOP novinek pro rok 2022, které uvedeme do prodeje již během měsíce října roku 2021. Novinky Vám postupně... Více...


OXE nabíječky baterií + výhodné power sety!

17.05.2021 -   Vážení příznivci fotopastí, nově jsme rozšířili nabídku příslušenství pro fotopasti, a to o nabíječky baterií, nabíjecí baterie a cenově výhodné power sety.... Více...


Výhodné cenové balíčky

19.04.2021 - Vážení přátelé, kolegové, milovníci fotopastí, máme zde duben a spolu s příchodem tohoto měsíce jsme pro vás připravili ve spolupráci se značkami OXE a KeepGuard speciální akci... Více...


Další novinky


Recenze

OXE VIPER - podrobná recenze

12.10.2021 - Rádi bychom Vám představili převratnou novinku od společnosti OXE, kterou jsme v minulých měsících testovali a na základě těchto testů ji zařadili do našeho sortimentu. Jedná se o... Více...


OXE Gepard II - model 2022 podrobná recenze!

01.10.2021 - Ahoj přátelé, kamarádi, uživatelé a příznivci fotopastí. V letních měsících se stalo něco naprosto neočekávaného a dostali jsme na náš redakční testovací stůl několik novinek... Více...


OXE Spider 4G – Novinka podzim 2020

06.08.2020 -   Ahoj přátelé, kamarádi, příznivci fotopastí. Jak jsme již avizovali u minulých novinek značky OXE, že se máme těšit na další skvělý model, tak ten okamžik je tu!... Více...


OXE Panther 4G - Novinka 2020

03.02.2020 -   Ahoj přátelé, kamarádi, příznivci fotopastí. Jak jsme již avizovali u minulé novinky fotopast OXE Gepard, společnost OXE přišla na trh s dalším modelem. Tentokrát se... Více...


Další recenze


Tyto stránky používají technologii Cookies pro zkvalitnění nabízených služeb. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací Rozumím